Akumulator na swojej obudowie posiada wiele rozmaitych oznaczeń. Jedne są potrzebne dla Ciebie jako przyszłego użytkownika pojazdu, inne są wymagane przez prawo w danym kraju, a jeszcze inne są marketingowym wymysłem producenta. W tym krótkim poradniku pokażemy i wytłumaczymy Ci co powinieneś wiedzieć o informacjach zawartych na akumulatorze.

Istotne oznaczenia na akumulatorze

Akumulator na skos bez cienia.png

Nazwa producenta oraz oznaczenia akumulatora

W tym przypadku marką akumulatora jest PORTUM. Oznaczenie katalogowe znajduje się na białym pasku, a obok niego są pozostałe informacje. Dla Ciebie ,jako użytkownika, ten ciąg cyfr, może nie mieć żadnego sensu. Jednak w ten sposób, sprzedawca może precyzyjnie określić model produktu, a magazynier jest w stanie wybrać odpowiedni akumulator, spośród całej palety producenta.

Napięcie akumulatora

Napięcie akumulatora należy dostosować do napięcia instalacji elektrycznej w samochodzie. Najczęściej na rynku samochodowym mamy doczynienia z instacjami 12 woltowymi.

UWAGA! Napięcie instalacji należy zawsze sprawdzić w instrukcji pojazdu lub skierować samochód do profesjonalnego warsztatu. W wypadku złego dobrania akumulatora może dojść do uszkodzeń instalacji

Pojemność akumulatora

Tą wartość wyraża się w amperogodzinach. W tym wypadku jest to 62 Ah. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać tą wartość. Zbyt mała pojemność akumulatora może nie być wystarczająca do zasilenia odpowiednich układów w samochodzie. Akumulator o zbyt dużej pojemności może nie zostać w pełni naładowany przez alternator, przez co skraca się jego żywotność. Pojemność akumulatora powinna być dostosowana do zaleceń producenta auta.

Wartość prądu rozruchowego

Jest to wartość wyrażona w amperach. Na przykładzie obok widać, że akumulator ma wartość 510A. Jest to maksymalna wartość jaką akumulator może wygenerować jednorazowo i krótkotrwale np. podczas rozruchu silnika.

Ponownie należy zapoznać się z instrukcją i dobrać akumulator zgodny z zaleceniami producenta. Zbyt mały prąd rozruchowy może powodować problemy z uruchomieniem silnika, natomiast zbyt duży może uszkodzić akumulator i instalację w samochodzie.

Akumulator Oznaczenie 510A.png
Akumulator inne oznaczenia.png

Dodatkowe oznaczenia

Akumulatory marki PORTUM dodatkowo zawierają oznaczenia odnośnie miejsca produkcji, oznaczenia ostrzegawcze, instrukcji pozycji składowania oraz symbol EAC gwarantujący, że produkt spełnia normy Euroazjatyckiej Unii Celnej. 

Akumulator oznaczenie 12V.png
Akumulator oznaczenie 62Ah.png